Ektomorfik to jeden z trzech typów sylwetek ciała u człowieka.
Jeśli jesteś człowiekiem lub znasz kogoś kto „może dużo zjeść i nie przytyć” to najprawdopodobniej taki ktoś jest ektomorfikiem.
Czym się ten typ budowy charakteryzuje?
Najprościej (na pierwszy rzut oka) to „prostokątną” budową ciała.
Ma krótkie obojczyki dlatego nie jest „szeroki w barach”.
No i dużym metabolizmem.
Przyczynia się do tego hormon wydzielany przez tarczycę – T3 (taki terminator 3 – żarcik). Ten hormon pozwala ektomorfikowi na skuteczne spalanie kalorii, które spożyte są (nawet niesamowicie) ponad miarę. Metabolizm u takiego kogoś bardzo szybko przystosowuje się.
Ektomorfik może pokonywać ogromne dystanse.
Sam wiele razy startowałem na 100km. A ukończyłem te starty tylko kilka razy. Zwyczajnie bardziej „jarało” mnie pomaganie innym na trasie od samego ukończenia.
Ektomorfik ma kruche kości, ale za to bardzo twarde. Słabo się wyginają jak to ma miejsce u endomorfika (o endomorfiku przeczytasz TU).
Charakter
Ektomorfik bardzo często jest „nerwowy” (czy to dobre słowo?). Zwyczajnie ma bardziej wrażliwy układ nerwowy. Tym samym szybciej się uczy, ale łatwiej go zdekoncentrować.
Ektomorfik statystycznie najczęściej jest introwertykiem.
Dwa typy introwertyków – flegmatyk i melancholik
Zdecydowanie nie należę do tej grupy osób, u mnie dokładnie odwrotna reakcja organizmu na jedzenie i (nie)tycie. 🙂
Za 3 tygodnie (chyba za 3) opiszę endomorfika (taki co tylko wszedł do spożywczaka i już przytył). 🙂
Ja tyję, nawet jak ktoś je coś na innej półkuli 😉 A poważnie, to znam kilka osób, które jedzą i nie tyją i rzeczywiście są lekko roztrzepane, teraz wiem już czemu 🙂
😀