Woda – naukowo

Ten wpis będzie dość krótki bo tym razem napiszę jedynie naukowe fakty o rekreacji z wodą, a właściwie o już samym przebywaniu w jej bliskości.
Tylko tyle, bo nie chcę nikomu sugerować niczego z nią związanego. Z doświadczenia wiem, że czasem człowiekowi może zabraknąć umiejętności albo rozwagi, wtedy przydarzają się często wypadki.

Teraz jaką formę rekreacji wybierzesz w związku z wodą mam nadzieję, że będziesz dobrze się bawić i będziesz bezpieczny.
A poniżej naukowe fakty w związku z wodą.

Naukowo

Na początku wspomnę jedynie, że ciało człowieka składa się w około 60% z wody, ale mózg już w około 75%.
Tak więc ilość wody w ciele jest duża.

Ale do sedna.

Bliskość wody powoduje wytwarzanie w człowieku takich hormonów jak serotonina (jeden z hormonów szczęścia), dopamina (hormon przyjemności), oksytocyna (hormon więzi).

Z kolei poziom kortyzolu (hormon stresu) obniża się, co jest wykorzystywane w terapii żołnierzy wracających z Afganistanu czy Iraku przy pozbywaniu się „zespołu stresu pourazowego” (w USA).

Co więcej, kolor niebieski wpływa na poprawę skupienia.

7 przemyśleń nt. „Woda – naukowo

  1. No właśnie piję 2 litry wody dziennie już w ciągu kilka lat i czuję się bardzo dobrze z tym. Mi się wydaje, że wypicie 2 szklanek wody działa jak kubek kawy – robisz się pełen energii.
    Oprócz tego, mamy tu nie daleko nas Wisłę oraz kanałek Kempę Potocką. I zauważyłam, że jak jeżdżę rowerem nad Wisłę, zatrzymam się i popatrzę długo na wodę, to się wyciszam od codziennych kłopotów. 🙂 Oksana z kursu Asbiro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *